Dokážte virgule [Asi ste si mysleli, že...]

Nové hnutia, idey a ideológie založené na tvrdeniach, ktoré nie sú vedecky opodstatnené.
Pravidlá fóra
Systémy na rozvoj ducha, literatúra a teórie duševného rastu, recepty na šťastie, komunikácia s entitami mimo reálny svet, fenomény cestovania mimo telo, prorocké sny, význam snov, lucídne sny, silvova metóda, Castaneda, The Secret, horoskopy, grafológia, kyvadlá a podobné témy patria do tejto sekcie.

Dokážte virgule [Asi ste si mysleli, že...]

Neprečítaný príspevokod Rinzler » Štv Apr 04, 2013 11:12 pm

[obrr]http://www.pouzimerozum.sk/wp-content/uploads/postup.png[/obrr]
Že ľudia sú veľmi zlé meracie a detekujúce zariadenia vieme už veľmi dávno. Ak ste niekedy použili ďalekohľad ši mikroskop, viete to tiež. Nedokážete vidieť malé vecičky, ani tie veľké, čo sú príliš ďaleko. Nedokážete cítiť rádiové vlny, ani zistiť či sú v stene elektrické vedenia či vodovodné potrubia. Nedokážete cítiť ani rádioaktívne žiarenie, ktoré vás môže zabiť. Žijete vo veľmi okresanom svete, ktorý dokážete poznávať vlastnými zmyslami a telesnými pocitmi. Ostatné je mimo vašu realitu, a preto existuje veľké množstvo nástrojov a prístrojov, ktoré poznávanie a využívanie týchto javov robia za vás.

Iste, časom sa na vás nejaké to gama žiarenie prejaviť môže, ale to zrejme nie je spôsob, akým by ste chceli demonštrovať svoju schopnosť detekovať niečo „mimozmyslové.“ Je mnoho mimozmyslových javov – tj. javov, ktoré sa dejú a vy o tom na just neviete. Od infra-ultra všeličoho až po vaše schopnosti všímať si komplexné deje (asi každý videl aspoň raz kúzelníka).

Existuje aj veľa domnienok o niektorých mimozmyslových javoch, ktoré doteraz nevieme prístrojmi detekovať. Teraz sa nejedná o vedecky predikované(1) sily a častice: Je „definovaných“ mnoho javov, ktoré nevieme detekovať, nie sú koherentné s doterajším vedeckým poznaním, no mnohí budú tvrdiť, že oni sú tými, ktorí ich detekovať vedia. Vedia ich detekovať, alebo klamú?

To je otázka, no v mnohých prípadoch nie je vôbec náročná. Ak viete niečo o štatistike, náhode a kognitívnych ilúziách(2)(pr.sk) či klamoch, viete si veľmi rýchlo urobiť obraz o rôznych takých tvrdeniach.

Špeciálne prehlásenia
Presne na ne narazíte vždy, keď sa budete dotieravo pýtať(3) na logiku a koherentosť rôznych ideí a chráň sa svet, ak budete chcieť reálny dôkaz že funguje. Buď sa stanete skeptickým superhrdinom(4), alebo vám nadajú, že nerozumiete metodike.
V kocke ide o rumázganie nad tým, že veci nie sú tak, ako si jeden praje a ak ste náhodou narazili na kostlivca v skrini nejakej teórie, vždy je príčina inde, než v tvrdení samotnom:
„Ale to nemalo byť tak, je to príliš zložité na to, aby to človek pochopil.“
„Nedokážeš vysvetliť, ako to, že sa mi to už x krát podarilo.“ (kombo s argument from ignorance)
„Mnohí ľudia to už vyskúšali a pochvaľovali si, takto sa v tom pitvať nemá zmysel.“ (kombo s argument ad populum)
„Nehovor, pokiaľ si nevyskúšala. Ako to môžeš takto odsúdiť?“ (kombo s argument ad verecundiam, respektíve ad hominem. Nemusíte nič skúšať, aby ste sa presvedčili, že niečo funguje, pretože ak to funguje, iste sa to dá dokázať – napríklad potrebujete byť v sekte, aby ste vedeli, že je to vymývanie?)
„Nemal si správneho učiteľa a preto sa ti to nedarí tak, ako by malo.“
„Nie ste na dostatočne duchovne vyzretej úrovni...“

Dajte mi jedného...
Už Houdini(5) sa pokúšal nájsť niekoho, kto by dokázal, že je na nejakej takej úrovni a dokáže niečo výnimočné. Nepodarilo sa mu však odhaliť nikoho, kto by to nerobil podfukom(6). Našťastie nebol jediný a v jeho stopách pokračujú mnohí iní, počnúc Jamesom Randim, cez Richarda Wisemana a Darrena Browna, končiac Pennom Jillettom a Josephom Tellerom.

Ak na svete existuje jeden jediný človek, ktorý má zvláštne schopnosti, ktoré sú mimo súčasné poznanie vedy, nikto mu nebude stúpať na krk a snažiť sa ho umlčať. Avšak všetci ostatní, ktorí to tvrdia bez dôkazu, sú podvodníci, klamári, alebo len naivné osoby podliehajúce sebaklamu.

Anekdoty
Tie kvantá príhod, kedy ktorá zázračná metóda zafungovala hoďte za hlavu. Ak by čo i len jedno bolo pravdivé, nemuselo by vôbec existovať, pretože by iste existoval reálny a hodnotný dôkaz, že metóda funguje. Preto sa robia výskumy(7), kde sa na dojmy ľudí príliš nedáva a berie sa do úvahy niečo iné.

Prútikárstvo
Jedným z javov, ktoré sa považujú za dôkaz ľudského potenciálu detekovať doposiaľ nepoznané, je prútikárstvo (8). Prútikárstvo má mnoho definícií, čo je dôsledkom jednak toho, že nikto poriadne nevie, čo tým chcel básnik povedať a po druhé sa zástancovia tejto „metódy“ snažia špeciálnymi prehláseniami vyhnúť kritike.
Súčasne sú schopní zavaliť vás tonami anekdotických dôkazov o tom, koľkí ľudia si nechali na svojom pozemku urobiť dieru, na spodku ktorej bola voda. Rátajú však aj tie, kedy sa žiadna voda nenašla?(9)

Austrália na konci tunela
Ak budete kopať dostatočne hlboko, mali by ste sa dostať krížom cez Zem až k protinožcom, ale to dokazuje iba guľatosť zeme. Keďže sa zrejme nedočkáte výskumu, ktorý by správne a relevantne skúmal úspešnosť prútikárov vyhľadávať vodu, drahé kamene, kovy či detekovať elektromagnetické vlnenie v teréne, môžete to skúsiť podobne ako Richard Dawkins alebo James Randi v týchto videách:
http://youtu.be/PkWd_LxVJPM
http://www.youtube.com/watch?v=xOsCnX-TKIY

Na zostavenie pokusu nepotrebujete mnoho vecí, stačí vám jeden prútikár (alebo vy sami, veď prútikárstvo vraj dokáže každý(11)), pár rovnakých škatuliek, voda, piesok a kyvadielko. Za vizualizáciu a recept ďakujeme redakcii http://www.pouzimerozum.sk

Ak máte dojem, že ste pravý prútikár, neváhajte ukoristiť 1 milión dolárov od Jamesa Randiho:
http://www.pouzimerozum.sk/2012/02/16/j ... -1m-vyzva/

Kód: Vybrať všetko
(1) http://www.pouzimerozum.sk/2012/09/25/minulost-nebola-predvidatelna/
https://en.wikipedia.org/wiki/Prediction
(2) http://www.pouzimerozum.sk/2012/05/07/heuristika/
(3) http://en.wikipedia.org/wiki/Special_pleading
(4) http://www.pouzimerozum.sk/2012/01/04/kriticka-superschopnost/
(5) http://en.wikipedia.org/wiki/Harry_Houdini
(6) http://zivotvesmir.wordpress.com/2011/09/12/houdini-kuzelnik-medzi-duchmi-i-moj-30-rocny-vyskum/
(7) http://www.pouzimerozum.sk/2011/07/21/dvojnasobne-slepe-riadenie-experimentu/
(8) http://www.skepdic.com/dowsing.html
(9) http://www.pouzimerozum.sk/2011/07/19/omyl-texaskeho-ostrostrelca/
(10) http://www.greatdreams.com/penlearn.htm


Článok pochádza zo stránky:
Kód: Vybrať všetko
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=157987994366603&set=a.131109533721116.29757.131026730396063&type=1&theater
Obrázok užívateľa
Rinzler
Site Admin
Site Admin
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Sob Nov 24, 2012 3:35 pm

Späť na Ezoterika, mágia a new age

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron

x