Pochybný zázrak plačúcej ikony [Asi ste si mysleli, že...]

O súčasne aktívnych náboženstvách a podobných ideológiách.
Pravidlá fóra
V tomto fóre je striktne zakázané publikovať posmešný, ironický, opovrhujúci obsah namierený voči skupinám ľudí.

Prípustné sú faktické a vecné príspevky, ktoré reagujú na závažné aspekty jednotlivých ideí. Historické, logické a iné obsahy, ktoré súvisia s náboženstvami a im podobnými ideami.

Pochybný zázrak plačúcej ikony [Asi ste si mysleli, že...]

Neprečítaný príspevokod MartinK » Str Jan 23, 2013 4:04 pm

V decembri bol zverejnený článok o údajnom zázraku - plačúcej ikone Ježiša z Ukrajiny, o ktorom televízia JOJ vysielala reportáź. Správa je však zmesou nekompletných, zavádzajúcich a mylných argumentov bez jediného dôkazu, ktorý by vniesol svetlo do tejto záhady. Všetky tvrdenia, ktoré v tomto smere vyslovili účastníci záhady ako aj ďalší svedkovia, nie sú postavené na reálnom preskúmaní a nie je vylúčené, že nie sú účelovo či nevedome zmanipulované, prípadne že sa nejedná o podvod.

Základný problém (vytekajúci olej):

- Nedostatok relevantných dôkazov potvrdzujúcich samotný jav.

- Podľa článku a reportáže ho videli len dve osoby - Miroslava a jej babka, ďalšie osoby sa nespomínajú. Spomína sa, že pri prvotnom úkaze sa „na ikone objavila rosa a potom začal vytekať voňavý olej, ktorý sa nazýva myro“, pričom ich pôvod nebol vysvetlený a automatický prijatý za zázrak. Taktiež sa nespomína, že by sa skúmalo zloženie tejto prvotnej tekutiny, za relevantné boli považované ľudské zmysly (čuch).

- Spomína sa, že jav preskúmala cirkev, ale vzhľadom na to, že nie sú známe dôkazy a metódy, podľa ktorých rozhodovala, nemôžeme toto konanie považovať za relevantný dôkaz (je to argument z autority).

- V článku sa píše, že sa jav opakuje každý piatok, takže by sme očakávali väčší počet svedkov. Dokonca by sa dalo očakávať od autorov reportáže, že sa pokúsia daný moment zaznamenať. Nič také neurobili, čo je nepochopiteľné, vzhľadom na to, že to spomínajú.

Druhotný problém (údajné zázračné uzdravenia):

- Absencia dôkazov potvrdzujúcich zázračné uzdravenia, je spomínané, že „veriaci veria, že sa tu uzdravilo už množstvo chorých. Aj ženy, ktoré roky nemohli otehotnieť, teraz čakajú bábätká“. Explicitne sa spomína, že v to veria veriaci, takže nepoznáme, či vôbec existuje nejaký overený prípad.

Niektoré ďalšie citáty vhodné bližšieho skúmania, ktoré nie sú ničím než zrejmou snahou o bulvarizovanie a vytváranie senzácií:

- „Jednoducho zázrak... inak si totiž tento úkaz miestni obyvatelia nevedia vysvetliť“ - to ešte neznamená, že to zázrak je (argument z ignorancie).

- „Dievča z Ukrajiny, ktorému ikona patrí, dokáže čítať myšlienky a má prorocké sny“ (toto je úplne neopodstatnený výrok, ktorý má zrejme slúžiť na „doladenie“ príbehu, na vytvorenie ešte väčšieho dôrazu na túto senzáciu. Autor výroku buď má dôkazy, ktoré ho viedli k danej vete, alebo klame, možno nevedome, alebo vedome, s cieľom ešte viac situáciu „potvrdiť“).

Nakoľko sa udalosť odohráva v náboženskej obci, ktorá v určitých oblastiach prekypuje údajnými zázrakmi, je pochopiteľné, že pritiahla pozornosť mnohých veriacich. Nikomu neberieme právo veriť čomu len chce. Cieľom by však mala byť „čistota“ informácií pre všetkých. Médium, v tomto prípade televízia JOJ, vysiela nielen pre veriacich, ale aj pre širokú verejnosť a v rámci akejsi zodpovednosti k informáciám by nemala vyslovovať jednoznačné tvrdenia, na ktoré nemá pádne dôvody - tentokrát svoje závery, argumenty z neznalosti podporené nepochopením, o čo sa jedná. Takisto sú predkladané zavádzajúce informácie o preskúmaní javu, pretože žiadne reálne preskúmanie sa nestalo.

Nielen v našich končinách, ale aj inde po svete sa občas objavujú podobné mimoriadne tvrdenia, ktoré sa neskôr ukážu ako podvody, ilúzie, prípadne masové sebaklamy spojené s hystériou, pre príklad uveďme napríklad nedávneho omietkového démona, alebo ducha pri ceste, ktorý bol vodou stekajúcou po okne auta. Niektoré prípady majú riešenie jednoduché, stačí skrytá kamera, iné v sebe obsahujú komplikovanejšie prepojenie rôznych situácií, no ani jeden nie je zázračný či nadprirodzený.

Ak má niekto čas, môže situáciu naozaj kvalifikovane skúmať. Ale nemusíme skúmať každé tvrdenie, ktoré kto vysloví. Na to existuje bremeno dokazovania - dokazovať má ten, kto tvrdí, že pozná niečo mimoriadne. Ten musí prísť s rovnako mimoriadnym dôkazom. Na svete denne vzniká množstvo mimoriadnych javov, od bežnej pareidolie (videnie tvárí v škvrnách) až po duchárske preludy. Patria k ľudskej prirodzenosti, ktorá je pretkaná sebaklamom a ilúziami, ktoré kriticky zmýšľajúci človek musí rozpoznávať, aby im nepodľahol.

Zaujímavý dokument na tému zázračných uzdravení je „Root of all evil“ od R. Dawkinsa, kde v rozhovore s duchovným v Lurdoch uvádza štatistiku, keď za 150 rokov bolo 66 zázračne vyliečených ľudí z niekoľkých miliónov, čo v danom prípade spochybňuje zázračnosť daného miesta. V spomínaných Lurdoch sa premelie množstvo chorých ľudí a ako uvádza Dawkins, niekedy si miesto vyliečenia odnesú chorobu novú. Nebezpečné je najmä to, ak chorý človek opustí vďaka planej nádeji reálnu liečbu a odovzdá sa do rúk viere, pretože realita je to, čo neprestane existovať, ak tomu prestaneme veriť.

Niektoré "záhady" sa dajú vyriešiť jednoducho:


Niektoré záhady sa dajú vyriešiť, ak ich trochu analyzujete:
Kód: Vybrať všetko
http://polach.blog.idnes.cz/c/182183/Jak-vznikaji-zahady.html


Niekedy sa odvážne tvrdenia ukážu byť klamlivé, trochu nepríjemnou formou:


ľudia toho narozprávajú mnoho, avšak záleží na dôkazoch, pretože ľudia sa dajú ľahko oklamať:
http://www.ted.com/talks/lang/cs/james_randi.html

Rozoznávajte nezmysli od hodnotných tvrdení:
Kód: Vybrať všetko
http://www.pouzimerozum.sk/2011/10/18/prirucka-kritickeho-svista/
http://www.pouzimerozum.sk/2011/07/23/medialne-baziny/
http://www.pouzimerozum.sk/2011/07/30/lakanie-palesa/
http://www.pouzimerozum.sk/2011/07/21/ako-rozoznat-pravdu-od-nezmyslov/


Ľudské vnímanie a myslenie sa vyznačuje mnohými chybami, ktoré spôsobujú, že občas vidíme to, čo nie je pravda, alebo veríme tomu, čo nie je pravda:
Kód: Vybrať všetko
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_biases_in_judgment_and_decision_making


Tvrdenia taktiež môžu byť veľmi presvedčivé, no mylné vo svojej podstate a vyjadrení:
Kód: Vybrať všetko
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies


Napokon, ak si predsa len myslíte, že ste narazili na neodškriepiteľný dôkaz, na niečo, čo prevráti celú vedu "Topsy Turvy", napíšte tomu bradatému ujovi, možno vám za to dá milión dolárov. Vážne!
Miliónová výzva

Pareidolia

Opravu uviedla stránka:
https://www.facebook.com/OpravujemeBludy

Správu šírila televízia JOJ:
Kód: Vybrať všetko
http://udalosti.noviny.sk/z-domova/23-12-2012/ikona-jezisya-place-miroslava-pomocou-nej-lieci.html
MartinK
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Pon Nov 26, 2012 12:12 pm

Späť na Náboženstvo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron

x