Dievča, ktoré nezomrie po učesaní vlasov

Čo sa inde nehodilo

Dievča, ktoré nezomrie po učesaní vlasov

Neprečítaný príspevokod Peter » Ned Jan 06, 2013 6:25 pm

Internetová stránka DailyMail1 (a DailyRecord2) uviedla informáciu o istej dievčine menom Megan Steward, ktorá by mala byť v ohrození života zakaždým, ako si učeše vlasy - život ohrozujúcou by v tomto prípade mala byť statická elektrina na činnosť mozgu. V prvom rade zaujmú fotografie mladej dievčiny s bohatými dlhými vlasmi, ktoré by ju mohli zabiť vlastne v každom momente:

[obrr]http://www.nypost.com/rw/nypost/2011/08/19/news/web_photos/19.1n008.hairbrushgirl1--300x300.jpg[/obrr]
Nie je to TheOnion.com?
V spomínaných článkoch sa ďalej uvádzajú informácie nebezpečnosti bežných materiálov a predmetov, ktoré vytvárajú statické náboje a je ťažké sa im v bežnom živote vyhýbať. To zo "Česacieho syndrómu" robí veľmi nepríjemnú diagnózu a vzbudzuje oprávnenú ľútosť voči osudom takto skúšanej dievčine. Čo viac, zdá sa že Megan je jediným človekom majúcim tento syndróm.

Matka objavila, podľa jej slov, syndróm úplne náhodou a zrazu - pri česaní vlasov maličká Megan odpadla a začala rýchle strácať zdravú farbu. Od toho momentu musí Megan pristupovať k starostlivosti o svoje vlasy obzvlášť opatrne. Tento Damoklov meč, podľa DailyMail, vyžaduje napríklad:
"Česanie vlhkých vlasov zvesených popri posteli, aby sa tak vyhla vzniku náboja."

Za možnú príčinu "lekári" považujú problém, s ktorým sa Megan narodila: má totiž dieru v bránici (hole in the diaphragm3), spôsobujúci, že niektoré vnútorné orgány, ako žalúdok vystúpia do hrudníkovej oblasti, čo jej znemožnilo riadny vývoj jedného pľúcneho vaku. DailyMail uvádza na základe tejto diagnózy záver, že vďaka tejto poruche sa musí Megan vyhýbať statickej energii. Dôvody, príčiny a mechanizmy, ako tieto dve veci spolu súvisia už neuvádza...
Ďalším problémom, ktorým Megan trpí, a ktorý je do článku na DailyMail vložený asi na dofarbenie príbehu, je "dorsal stream dysfunction4" ktorý by sa mal prejavovať neschopnosťou dostatočne vnímať rýchlo sa pohybujúce objekty.

Ako býva zvykom u rýchlokvasných článkov akým je ten z DailyMail, autor si nevyhľadal, ba ani nekonzultoval svoje "zistenia" a "dojmy" s odborníkmi, ani si neoveril svoje zdroje. Tento článok následne citovali rôzne iné médiá (je ich veľa, nebudem ich vymenovávať), ktoré sa chceli zviesť na senzácii vzniku takto zvláštneho ochorenia.

Za zmienku stojí stránka Guzmodo.com5, ktorej čitatelia pobúrene upozornili na zjavnú hlúposť šírenej správy. Následne redakcia svoj článok upravila - dodala opravu a ospravedlnenie, za čo si zaslúži plusový bod, keďže toto správanie sa dnes už tak často nevidí.

Čo je teda možnou príčinou Meganiných problémov?

Podľa rozhorčených komentárov a portálu huffingtonpost.com6, vzhľadom na problémy, ktoré boli v článku popísané, ide zrejme o kombináciu viacerých diagnóz. Môže ísť o Synkopu7 (hypoxiu), tzn krátkodobé výpadky vedomia zapríčinené nedostatočným okysličením mozgu (zrejme spôsobené nevyvinutými pľúcami), alebo "presnejšie" Hair-Combing Syncope8, ďalej "reflex anoxic seizure9" ktorá sa prejavuje omdletím z dôvodu nedostatku kyslíku v mozgu. Tieto stavy sú možno nejakým spôsobom spúšťané v spojitosti s manipuláciou s vlasmi, avšak priamu spojitosť a jedinečnosť, vďaka ktorej by si zaslúžili označenie "česací syndróm" ako aj spojitosť so statickým nábojom vznikajúcim v okolí Megan som neobjavil.

Na vyslovenie určitého definitívneho záveru je poskytnutých málo a najmä nedostatočných informácií. Pochybujem ale, že by sa človek s takým ochorením, ako ho definuje DailyMail, vystavoval riziku smrti nosením dlhých vlasov. Tvrdenia o vplyve statickej elektriny a vzniku nového syndrómu sú v tomto prípade úplne nezmyselnými. Megan má iste množstvo rôznych závažných problémov, ktoré sa vzájomne veľmi nešťastne kombinujú, no nie sú dôvodom na tvrdenia, ktoré sa o nej šíria po internete. Chcelo by to ale možno vyjadrenie analýzu niekoho schopnejšieho v tejto problematike.

Ja by som vec riešil nazačiatku radšej podobne ako Sinéad O'Connor a nevystavoval sa zbytočnému riziku úmrtia pri najbližšom poškriabaní sa na hlave, že čo to zasa médiá vyprodukovali. Nehovoriac o zrejmej nemožnosti obliecť si svoj obľúbený sveter (jedine pod sprchou).

Linky:
Kód: Vybrať všetko
[1] http://www.dailymail.co.uk/health/article-2027043/Megan-Stewarts-rare-reaction-static-electricity-means-die-brushes-hair.html
[2] http://www.dailyrecord.co.uk/news/scottish-news/youngster-megan-battles-rare-condition-1109691
[3] http://en.wikipedia.org/wiki/Diaphragmatic_hernia
[4] http://www.ingentaconnect.com/content/ben/cpr/2010/00000006/00000003/art00003
[5] Gizmodo.com: http://gizmodo.com/5832521/would-it-kill-this-girl-to-brush-her-hair--actually-yes
[6] http://www.huffingtonpost.com/2011/08/23/megan-stewart-brushing-hair-deadly_n_931566.html
[7] http://en.wikipedia.org/wiki/Syncope_(medicine)
[8]http://pediatrics.aappublications.org/content/91/4/836
[9] http://en.wikipedia.org/wiki/Reflex_anoxic_seizures
Peter
Moderátor - podpora
Moderátor - podpora
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pon Nov 26, 2012 9:25 am

Späť na Ostatné záhady

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron

x