Nevhodná propagácia psychotroniky [Asi ste si mysleli, že]

Nové hnutia, idey a ideológie založené na tvrdeniach, ktoré nie sú vedecky opodstatnené.
Pravidlá fóra
Systémy na rozvoj ducha, literatúra a teórie duševného rastu, recepty na šťastie, komunikácia s entitami mimo reálny svet, fenomény cestovania mimo telo, prorocké sny, význam snov, lucídne sny, silvova metóda, Castaneda, The Secret, horoskopy, grafológia, kyvadlá a podobné témy patria do tejto sekcie.

Nevhodná propagácia psychotroniky [Asi ste si mysleli, že]

Neprečítaný príspevokod MartinK » Pon Feb 18, 2013 10:57 pm

Článok pochádza zo stránky "Asi ste si mysleli, že. Opravy nepravdivých správ":

Zaujímavú reláciu odvysielala televízia TA3 na tému "psychotronika v praxi" 18.02.2013 18:17:29. Hosťami relácie bol geofyzik Atilla Sándor so "svetovo uznávaným odborníkom- psychotronikom Andrejom Sándorom".

Psychotronika je pavedecká výskumná metóda(1) parapsychológie(2), to znamená, že vo svojom výskume neeliminuje hrubé chyby merania, subjektivity, vzoriek, konfirmačných omylov, manipulácie a protirečení, ktoré v klasickej vedeckej metodike nemajú miesto preto, že znehodnocujú výsledky výskumov. Pavedecké metódy zneužívajú vedeckú terminológiu v opisoch vlastných teórií. Svoje hypotézy a tvrdenia zakladajú na poverčivých predsudkoch a zmätočných ideách, ktoré si vo vlastnej štruktúre vzájomne odporujú.

Psychotronika využíva ďalšie pavedecké, vedecky neopodstatnené metódy výskumu, akými je prútikárstvo a podobne, ktoré nielen že nemajú žiaden dôkaz svojej funkčnosti(3), ale ktorým sa dá veľmi ľahko demonštrovať nefunkčnosť(4).

"Výskumy" i metódy psychotroniky varírujú od neškodných (keď tak finančne) metód vyhľadávania "geopatogénnych zón" (na ktoré sme nenašli žiadne relevantné nezávislé dôkazy na internete mimo pseudovedeckých a ezoterických. Ak vie niekto o nejakých, radi updatneme.) až po metódy diagnostiky a liečby chorôb využívané v rôznych ezoterických formách liečiteľstva*, ktoré v určitých prípadoch môžu u naivných osôb viesť k strate dôvery k vedeckým metódam liečby a odovzdaniu sa do rúk šarlatánom.

Najviac dôkazov podáva psychotronika formou "anekdotického" svedectva (5), ktoré je jedným z najmenej relevantných dôkazov.

V relácii dostal, samozrejme, prvé slovo psychotronik, čo psychologicky naladí diváka na to, aby vzal jeho slová do mysle a uvažoval nad nimi. Tento spôsob vysielania kontroverzných správ vyvoláva u diváka sympatie s prvým rečníkom a inklináciu k dôvere v mýtus(6). Podľa informačnej správnosti by však ako prvé mali zaznieť vedecky opodstatnené fakty z úst vedca. Žiaľ, ani ten "geofyzik" neozrejmil a nezadefinoval žiadne pojmy, ktorými sa v relácii operuje, neposkytol žiadne relevantné fakty ani pohľad druhej strany. Smutné.

Na začiatku je trochu divné, že svetovo uznávaný odborník nevie svoje "teórie" vysvetliť inak ako tautológiou(7), použitím vedecky znejúcej a parazitovanej terminológie. "Geofyzik" však "zbaví" priemerne vzdelaného a kriticky mysliaceho diváka všetkých pochýb svojim prístrojom, ktorý ani nenazve -> Merač elektromagnetického poľa (EMF measure) a o ktorého využití povie pár veľmi nejasných a zmätočných viet.

Dodatok od fanúšika stránky Miroslava:
""ta vecicka je velmi pekna a draha hracka, s prislusnou sondou umoznuje merat a analyzovat elektricke a magneticke pole (ak by mi chcel niekto spravit radost a mal zvysnych cca. 15000 eur...). On konkretne pocas toho zaberu meral indukciu magnetickeho pola, nameral krasnych 230nT pri cca. 50Hz, co velmi pekne zodpoveda zatazenym kablom v stene. Z tej mapky, co tam ukazoval, by sa dalo objektivne odhadnut, kde sa kable v ramci miestnosti nachadzaju a aky prud nimi tecie. Ta krivka, co tam ukazoval, to je frekvencne rozdelenie indukcie (t.j. aka indukcia je namerana pri akej frekvencii). ako vidno, peak je pri 50Hz (t.j. zakladna harmonicka nasej siete), smerom hore tie dalsie vrcholy ukazuju na vyssie harmonicke. Namerana hodnota 230nT je 30nT nad hodnotou, ktoru vyrobca pristroja povazuje za bezny sum.

Co sa tyka "zdravych" hodnot, pre staticke magneticke pole sa doporucuje neprekracovat 0,5mT (so zabezpecenim magnetickych objektov proti pohybu): http://www.icnirp.de/documents/statgdl.pdf

Europska legislativa vidi tie hodnoty takto: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... ASK%3AHTML

popis pristroja: www.narda-sts.us/pdf_files/DataSheets/E ... aSheet.pdf

Zhodnotenie vystupenia:

Ten mladsi pan bol predstaveny ako geofyzik, z coho mi vyplyva, ze ma maturitu a zrejme aj vysoku skolu. Neviem, ci ma problem so slovenskym jazykom a teda celkom nevie, co hovori, alebo je naozaj pomyleny. Vyzera, ze s tym pristrojom celkom vie robit, aj vie, ake veliciny meria, ale jeho zavery su (slusne povedane) celkom pochybne.

Ten starsi pan je evidentne majster spajania objektivnych faktov, roznych nezmylov a odbornych terminov, do konglomeratu, ktory neznalemu zneje nesmierne vedecky a znalemu sposobuje kozne vyrazky a vysoky tlak."


V relevantnej diskusii sa vždy patrí dodržovať pravidlo "audi alteram partem"- vypočujte druhú stranu - ktorá má predostrieť relevantné fakty, dôkazy a tvrdenia a byť tak informačnou konkurenciou mýtom. V televízii, ktorá nemá vyslovene v popise "ezoterická" repsektíve: "všetky postavy, udalosti, javy a termíny sú vymyslené a akákoľvek podobnosť s realitou je čisto náhodná a buď nebola zámerom, alebo je chybou dramaturgie." však takýto názor nezaznie, preto ho zverejňujeme my.

V relácii padnú v podstate dve základné idey:
1.] "Sme obklopení poľami, ktorých harmóniu narúšajú geopatogénne zóny. Svetovo uznávaný odborník však tieto zóny vie "usmerniť"." Sme obklopení všemožnými poliami, od magnetických, elektrických, gravitačných, elektromagnetických vĺn, kozmického žiarenia atď. Mnohými boli obklopení aj naši predkovia loviaci antilopy. Niektoré na nás majú väčší alebo menší vplyv, to si vie každý dohľadať, zadaním kľúčových slov. Avšak "usmernenie" poľa, ktoré tak krásne propaguje odborník je na vážkach:
"Diferenciálny rezonátor" je zaujímavé slovné spojenie, ak budete hľadať o čo ide, nenájdete nič spojené s témou, ale akýsi senzor využívaný na meranie(8). Samozrejme sa z úst odborníka nedozviete nič podstatné.

2.] "Na existenciu živých organizmov majú vplyv vibrácie, rôzne zmeny vibrácií môžu zmeniť stav od veľmi negatívneho (patogénneho) až po veľmi pozitívny (rast, bujnenie a podobne)." K tejto idey stačí povedať: Áno, sme obklopení vibráciami. Áno, niektoré majú na nás rôzny vplyv (napríklad zvukové (počujeme zvuk, cítime vibrácie), elektromagnetické (vidíme svetlo, cítime teplo, alebo rádioaktívne ožiarenie atď.), vymyslite si ešte. Nie, nemajú na nás taký vplyv, ako hovoria ujovia vo videu. Azda by sme mali vysvetliť dopodrobna - nemusíme, ani vo videu nikto nič nevysvetľuje. No odporúčame záujemcom vyhľadať si o tom, čo ich zaujíma dostupné vedecké zdroje. Čo bolo prijaté bez dôkazu, môže byť zamietnuté bez dôkazu.

Ospravedlňujeme sa, že televízia TA3 odvysielala ako relevantnú reláciu takú, ktorá je čírou propagáciou pavedeckých poverčivých a neopodstatnených tvrdení. Propaguje tým metódy vhodné tak do stredoveku, nie však do vedecko-technickej civilizácie. Paradoxom je, že vysiela len preto, že existuje veda, ktorú takto krásne odsunula bokom.

Ospravedlňujeme sa za to, že aj vďaka takýmto reláciám pretrváva v spoločnosti spiatočnícke myslenie, darí sa podvodníkom šarlatánom, ktorí využívajú naivitu laickej verejnosti a zarábajú na nej.

Ak vás relácia presvedčila a chcete bojovať za to, že "majú pravdu" aj bez dôkazu, prosíme vás, veľmi úctivo a vážne:

Napíšte prosím mail do redakcie TA3 s úprimnou žiadosťou, aby pomohli tomu psychotronikovi prihlásiť sa do miliónovej výzvy Jamesa Randiho, ktorý ponúka milión dolárov komukoľvek (z celého sveta), kto vo vopred vzájomne dohodnutom výskume preukáže metódy, ktoré sa vymykajú vedeckému poznaniu. Čo i len to prútikárstvo. Ak vás bude dostatok, sme presvedčení, že ak je vedenie TA3 zrovnané s propagáciou týchto ideí, iste rado vybaví potrebné papierovačky a možno, ak sa preukáže relevantnosť tvrdení pánov v relácii a dotyčný vyhrá milión - trebárs na charitu - budeme to my, kto sa bude hanblivo ospravedlňovať za túto kritiku. Prajeme veľa úspechov a trpezlivosti. Radi by sme totiž videli výsledky.

Výzvu si môže vedenie TA3 prečítať v plnom znení tu:
http://www.randi.org/site/index.php/1m- ... ation.html

Môžete si prečítať preložený úvod napríklad tu:
http://www.pouzimerozum.sk/2012/02/16/j ... -1m-vyzva/

TV reláciu o psychotronike si môžete pozrieť tu:
Kód: Vybrať všetko
http://www.ta3.com/clanok/1015086/host-v-studiu-attila-sandor-a-andrej-sandor-o-psychotronike-v-praxi.html* Napríklad biorezonancia, str. 110:
http://www.sysifos.cz/files/Alternativn ... a_Hert.pdf

Zdroje:
Kód: Vybrať všetko
1) http://www.skepdic.com/pseudosc.html
2) http://skepdic.com/parapsy.html
3) http://en.wikipedia.org/wiki/Dowsing#Scientific_appraisal
http://www.skepdic.com/dowsing.html
4) http://youtu.be/PkWd_LxVJPM
5) http://en.wikipedia.org/wiki/Anecdotal_evidence
6) http://www.skepticalscience.com/docs/Debunking_Handbook.pdf
7) http://sk.wikipedia.org/wiki/Tautológia_(rétorika)
8) http://doc.utwente.nl/65128/1/JSAA_25_385.pdf
MartinK
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Pon Nov 26, 2012 12:12 pm

Späť na Ezoterika, mágia a new age

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron

x