Stránka 1 z 1

B17 nie je vitamín ani liek, je to jed. [Asi ste si mysleli]

Neprečítaný príspevokNapísal: Sob Jún 08, 2013 10:36 am
od Rinzler
B17 vám môže spôsobiť otravu kyanidom (ale možno vám tým vylieči rakovinu...), nie je to vitamín a nie je to liek (1), je to jedno veľké drzé a nebezpečné klamstvo!

Definícia
Použiť, používať – to je bežné slovo, ktoré slúži na určenie, že s nejakým predmetom sa manipuluje s určitým cieľom. Každému príde logické, že s niektorými predmetmi je nevhodné manipulovať za účelom dosiahnutia cieľov, ktoré sa týmito predmetmi dosiahnuť nedajú. Čiže keď sa povie, že niečo sa použilo na povolenie skrutky, nemusí to znamenať, že to tú skrutku aj povolilo. Napríklad čerstvým rohlíkom imbusovú skrutku 8/16 nepovolíte. Nebojte, táto definícia bola potrebná.

Alternetívne metódy
Laetril(1) či Amygdalín sú názvy pre glykozid pôvodne extrahovaný z jadier Mandle obyčajnej (Prunus dulcis) a neskôr ho pán Ernst T. Krebs(2) použil ako liek na rakovinu pod názvom vitamín B17. Už minule sme tu písali a odzdrojovali, že táto metóda je neefektívna, nemá účinky, aké sľubuje, a dokonca môže človeka otráviť kyanidom(3,4,5). Prečo ho Ernst T. Krebs použil? Ťažko povedať aké prudké emócie ho k tomu viedli, možno nedostatok dôkazov, že to nefunguje a nedostatok dôkazov, že to funguje.

Používať niečo, na čo nemáte dôkazy, že to funguje, môže byť niekedy vtipné. Nemáte dôkaz, že by bol rohlík dobrý kľúč na skrutky. Robiť takéto manévre so zdravím však až také vtipné nie je. So zdravím je vždy radšej robiť to, čo máme odskúšané, odskúmané pod vedeckým dozorom, aby sa náhodou nestalo nešťastie.

Tento Ernst T. Krebs použil B17 na liečbu rakoviny. Keby použil rohlík, alebo kladivo, malo by to rovnaký zmysel, možno aj menej nešťastný. To, že niekto použil B17 ako liek, z neho liek nerobí. Zvlášť, keď fakty hovoria, že je to kyanidová porcia.

Stránka https://www.facebook.com/OpravujemeBludy sa ospravedlnila za šírenie propagácie tohto jedu:

Ospravedlňujeme sa za absolútne negramotných ľudí pracujúcich v médiách pod hlavičkou slov, ktoré prináležia do terminológie zdravotníckych autorít. Ospravedlňujeme sa za to, že títo ľudia zrejme nie sú schopní* čítať s porozumením. Ospravedlňujeme sa za to, že využívajú médiá na šírenie škodlivých správ, vydávanie týchto správ za pravdu, za klamanie chorých ľudí, ktorým pomaly odchádza nádej. Ospravedlňujeme sa za to, že u nás je možné robiť takéto veci.

Sekcia Primar.Sme šíri článok o rakovine a využívaní alternatívnych metód vrátane zvrátenej glorifikácie užívania kyanidu pod hlavičkou B17:

Na úvod článku zaznejú bežné hlúposti, ktoré nie sú ani dotiahnuté do konca a potom pokračuje príbehom pána Krebsa a glorifikácie B17, atakom na bežný životný štýl a plačom nad tým, ako sme sa odpútali od prírody. Keby si autor/ka (nevieme kto to je, hanbiť sa môže doma v kúte*) prečítal/a aspoň anglickú wiki(6) a prebehol/a zdroje, zistil/a by, že B17:
„Ale štúdie odhalili túto metódu ako neefektívnu. Okrem toho to nie je vitamín a môže spôsobiť otravu kyanidom.“ Koľko krát to treba opakovať, že rohlíkom sa skrutky neodťahujú, že soľou si čaj neosladíte?

Článok ale nakladá aj na inú tému – ako to, že niektoré ľudské spoločenstvá nepoznajú rakovinu? Ľudia pakistanského kmeňa Hunza(7) nie sú oslobodení od rakoviny. Prvé záznamy nie sú verifikované, absencia zdravotnej starostlivosti spôsobuje ťažkosti s určením chorôb, avšak štúdie Univerzity v Kjoto odhalili, že títo ľudia rakovinu majú.
Kto si skúsi vyhľadať v google „Hunza B17“ zistí, že je to aj názov prípravku, takže ide o sprostú reklamu, ktorú autor/ka zrejme nedokázal/a detekovať.

-Nasleduje tvrdenie o eskimákoch** a tvrdenie, že aj títo ľudia sú bez rakoviny. Opäť nezmyselné, ničím nepodložené a nepravdivé tvrdenie. Predlžovanie života u inuitov naopak ukázalo, že aj tu sa rakovina „realizuje“(8). V článku je milo poodhalená gastrokultúra týchto ľudí a konzumácia sobieho mäsa, pretože soby sa pasú na baričke prímorskej, ktorá je vraj „na nitrilosidy bohatá“. Neviem, kde sa takéto veci človek dozvie, ale ak budete hľadať nitrilosidy, nič extra sa nedozviete, ani to, či je na ne barička bohatá. Je to len synonymum pre amygdalín odvodený od slova nitril = kyanid (to by asi marketingu nepomohlo). Načo je pre jeden jed toľko názvov nevieme, ale asi aby ste si mohli vybrať, ako sa bude volať príčina smrti, čo vám lepšie zneje.

Dozviete sa, že eskimáci začali mať rakovinu s príchodom modernej spoločnosti. Áno, pretože sa dožívajú dva krát tak dlho, ako predtým a neumierajú na bežné choroby. Keby sa tak dlho nedožívali, nestihla by sa u nich rakovina prejaviť a teda im ani skomplikovať život.
-Nasledujú ďalšie otupné tvrdenia o bezrakovinovom živote afrických kmeňov, ktoré si skúste rozobrať sami, je to rovnaká fraška ako to predtým.

Nakoniec pikoška o komunite adventistov siedmeho dňa, ktorí sú „relatívne prísni vegetariáni“, ktorí jedia stravu bohatú na kyanid a preto sú menej postihnutí rakovinou. Poskočili všetci prísni aj relatívne prísni vegetariáni? Autor/ka zdroje neuvádza zásadne, takže musíme za neho/ňu. Keďže adventisti nekonzumujú alkohol a nefajčia, vyhýbajú sa bravčovému, tak riziko rakoviny, ktoré vyplýva z takého životného štýlu nepoznajú, to znamená, že je u nich pomenej. Ale tu sa chce tvrdiť nielen to, že vyhýbaním sa rizikám sa znižuje riziko rakoviny, ale že konzumácia kyanidu ju znižuje. Lenže akosi sa deje, že týmto ľuďom sa rakovina nevyhýba, ako ukazuje štúdia z rokov 1976-1982 (kedy ani toho rôznorodého smogu toľko ako dnes nebolo), na ktorú odkazujeme(9).

Záver
Názov „článku“ je: „Prečo nepoznajú rakovinu„ ale mal by byť „Prečo autor/ka píše nezmysly“

Tvrdenie že niektoré ľudské spoločenstvá nepoznajú rakovinu – platné len ak „poznajú“ znamená vzdelanie, nie že ňou netrpia. Tvrdenie, že B17 je vitamín – klamstvo. Tvrdenie, že B17 znižuje riziko, alebo je liekom na rakovinu - klamstvo.

Fakty: B17 je jed.

Je dosť možné, že tá slovná stoka, za ktorú sa ospravedlňujeme je opäť len reklamným textom, avšak nikde to nie je priznané. Z obsahu nie je zrejmé, kam všade by si autor/ka od radosti kyanidovú látku označovanú ako B17 natlačila, no my by sme odporúčali buď nekupovať, a keď už tak, tak v malých dávkach sypať do záchoda. Aj keby sa jednalo o marketing, je na pováženie, že ho rubrika média, ktoré čítajú aj laici neoznačí ani neupozorní, že „tento bullshit je tu len za účelom predaja.“ Tak či onak, jednalo by sa o klamavú reklamu(10).

Propagovať jedy, o ktorých si človek s trochou rozumu a času dokáže nájsť fakty, ktoré mu povedia rázne nie, je smutné. Tvrdiť ľuďom, ktorí sú v nezávideniahodnej situácii, je odporné. Kto za to berie zodpovednosť? Zdá sa, že ani médium ako SME nemá dostatok mechanizmov kontroly (zámerne nechceme povedať, že to robí zámerne) takýchto obsahov.

Popri relatívne neškodných hlúpych metódach liečenia rakoviny, ako sú c-vitamínovanie či konzumácia sódy s javorovým sirupom, je táto metóda vyslovene jedovatá. Aj neúčinná metóda je škodlivá, ak nahradí účinnú, to by malo byť jasné. Ani apel na svedomie však nepomôže, pretože každý by rád mudroval, ako by to robil, keby to vedel. Ostáva nám spomenúť jednu smutnú anekdotu:

„Aha, ten tvoj priateľ už zomrel? To mi je ľúto. A to som mal ešte toľko dobrých rád.“

* Pýtate sa, prečo taký útočný štýl, pri týchto článkoch. My sa pýtame, prečo jednať s chrapúnmi v rukavičkách? Naozaj sme pokročili do takej úrovne, že budeme bez mihnutia oka zmierlivo dovoľovať klamstvám a klamárom takéto útoky na dôveru?

** eskimák je občas považovaný za hanlivé označenie Inuitov a Yupikov. (11)

Ospravedlnili sme sa za toto:
Kód: Vybrať všetko
http://primar.sme.sk/c/6826682/preco-nepoznaju-rakovinu.html


zdroje:

Kód: Vybrať všetko
(1) However, neither of these compounds nor any other derivatives are vitamins in any sense http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.3322/canjclin.31.2.91/pdf
(2)https://en.wikipedia.org/wiki/Ernst_T._Krebs
(3)http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD005476.pub2/abstract;jsessionid=7C8BCE19EA6DE5A1087468326A02501E.d03t02?systemMessage=Wiley+Online+Library+will+be+disrupted+on+11+May+from+10%3A00-12%3A00+BST+%2805%3A00-07%3A00+EDT%29+for+essential+maintenance
(4) http://www.cancerresearchuk.org/cancer-help/about-cancer/treatment/complementary-alternative/therapies/laetrile
http://www.cancer.gov/cancertopics/pdq/cam/laetrile/patient/allpages#Section_20
(5)http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM198201283060403
(6) http://en.wikipedia.org/wiki/Ernst_T._Krebs#Amygdalin_and_laetrile
(7) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.3322/canjclin.36.5.293/pdf
(8) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18760245
(9) http://ajcn.nutrition.org/content/59/5/1136S.full.pdf
(10) http://euro.e15.cz/profit/klamava-reklama-899893
(11) https://en.wikipedia.org/wiki/Eskimo