Ako napísať hlavnú tému

Pravidlá, administrácia, návrhy

Ako napísať hlavnú tému

Neprečítaný príspevokod Rinzler » Uto Nov 27, 2012 12:07 pm

Príklad, ako štruktúrovať hlavný príspevok:

  1. Uveďte problém: "Chcem sa spýtať, aký máte názor na homeopatiká..
  2. Konkretizujte, čo presne vás zaujíma: ...konkrétne ich tvrdenia o "podobné lieči podobné" a pamäť vody..
  3. Uveďte stručne, čo o téme viete: ...čítal/a som (uveďte aj zdroje), že to je tak a tak, podľa tohto dokumentu (uveďte dokument) je to takto a takto...
  4.1 Napíšte aký je váš súčasný názor na vec: ...Myslím si že sú tie tvrdenia príliš chaotické a odporujú realite, myslím, že sa mýlia, pretože (uveďte dôvod)...
  4.2 Napríklad ak s ich tvrdeniami sympatizujete: ...Na základe tých dokumentov si myslím, že majú pravdu.

  Môžete pridať aj stanovisko iných zdrojov, tým váš príspevok získa vyššiu kvalitu:
  5. Uveďte, ak viete, či niekto dané tvrdenia kritizoval: ...Ale v tomto zdroji sa tvrdí, že žiadne z týchto tvrdení nie je podložené dôkazom, navyše sú dôkazy o opaku.. (Alebo ...tento zdroj to kritizuje, no svoje tvrdenia podáva neopodstatnene.
.

Ak zakladáte tému, predpokladá sa, že ste si o problematike niečo sami naštudovali, aby ste motivovali plodnú a zaujímavú diskusiu. Rozmyslite si, čoho presne, (najlepšie jedného aspektu témy) sa váš príspevok bude týkať. Rozpíšte, čo by ste chceli riešiť, akým spôsobom by sa mala téma uberať. Aj pre vás, aj pre ostatných užívateľov bude praktickejšie, ak sa v téme nebude príliš odbočovať. K prehľadnosti neprispieva, keď musí autor na piatich ďalších príspevkoch vysvetľovať, ako to presne myslel a na čo sa pýta.

Budte ohľaduplní k sebe aj ostatným a vážte si svoj aj ich čas a informácie!

Váš príspevok by mal byť teda podrobnejší, než len nejaké:
Chcem sa spýtať, aký máte názor na homeopatiká?

Na toto sa dá odpovedať jednoducho: Premyslený!

Je zrejmé, že bude nasledovať vysvetlenie, že nie tak to autor myslel a pýtal sa na to, či základné tvrdenia o homeopatických prípravkoch majú nejakú možnosť reálnosti. Lenže štart zaujímavej témy bol zničený. Vyhýbajte sa takýmto spôsobom písania, pretože vytvoríte možno veľa tém, ale tie budú nezmyselné, príliš chaotické. Možno sa budete chcieť po čase k téme vrátiť, a nájdete v nej len kopu nedorozumení a sporov, žiaden kvalitný príspevok.

Vy sami máte iste už nejaký názor na danú tému, s ktorým vstúpite do diskusie. Ak zakladáte novú tému, pripíšte do nej aj vaše stanovisko, aby bolo jasné. Vy začínate tému a je na vás, aby ste vyšli s kartou von. Je možné, že sa chcete spýtať na vec, na ktorú nemáte vyhranený názor, no i tak máte nejaký uhol pohľadu. Ak tento aspekt neuvediete, je možné, že diskutujúci si tému prispôsobia svojim vlastným pohľadom a nebudú pátrať po tom, čo ste asi chceli povedať.

Ak sa naučíte svoje požiadavky a otázky, názory, formulovať presne a jasne, pomôže vám to aj v reálnom živote, kde sa pomocou jasne definovaných požiadaviek vyhnete nedorozumeniam.

Kto sa môže vyjadriť?
Tým, že zakladáte príspevok, dávate priestor na vyjadrenie názoru. K príspevku sa môže vyjadriť každý registrovaný užívateľ. Na vyjadrenie názoru má právo každý, avšak sa musí držať stanovených pravidiel, ktoré prijal pri registrácii. K vášmu príspevku sa môže vyjadrovať rovnako expert, ako aj úplný laik. Nemožno si myslieť, že názor laika, ktorý o téme málo vie, alebo si ani nenaštudoval potrebné informácie, bude hodnotný, no i tak má naň právo, ak ho vyjadrí podľa pravidiel, na ktorých sme sa všetci dohodli.

Zakladateľ témy, ani iný užívateľ nemá právo zakazovať či inak brániť iným užívateľom vyjadriť sa k téme, ak je táto téma verejne prístupná všetkým užívateľom a ak sa vyjadrujú podľa pravidiel.

Ak sa k téme niekto vyjadruje mimo pravidiel boardu, môžu ostatní užívatelia také správanie nahlásiť a bude prehodnotené moderátormi.
Obrázok užívateľa
Rinzler
Site Admin
Site Admin
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Sob Nov 24, 2012 3:35 pm

Späť na Základné informácie a pravidlá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron

x